Historia

Historia

Szyszki w roku 1581 były wsią Szyszki w parafii Nakło. Była ona własnością Otwinowskiego (według powiatu lelowskiego). Była to mała wieś nad Pilicą, 8 km na północny-zachód od Szczekocin.

Wieś Szyszki z Łąkietką mimo natłoczenia zabudowy letniskowej posiada czytelny układ dzięki kompleksom leśnym, które oddzielają zespoły działek letniskowych. Są to przeważnie działki letniskowe o powierzchni od 800 do 1000 metrów kwadratowych, zadrzewione, z dużymi walorami krajobrazowymi, z korzystną wystawą i mikroklimatem.

Na terenie ówczesnych Szyszek znajduje się około 400 działek i domków letniskowych. Większość przyjezdnych pochodzi z okolić Śląska.

W Szyszkach znajduje się sklep spożywczy oraz kapliczka, przy której czasem odprawiane są Msze Święte. Ponadto miejscowość jest lubiana przez zwierzynę i ptactwo. W okolicznych lasach mieszkają dziki, jelenie, sarny a także widziano łosie. W centrum wioski znajduje się gniazdo bocianie, gdzie co rok przylatują bociany i składają jaja. Nad rzeką Pilicą można zaobserwować dzikie ptactwo i zwierzynę takie jak mało spotykane czaple i bobry. Stan wody Pilicy jest dobry. Żyją w niej pstrągi, szczupaki, okonie, płocie, leszcze, miętusy a także raki, przez co rzeka jest rajem dla wędkarzy.

W 2015 roku powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Szyszki, starające się zadbać o przyszłość tej miejscowości.